مجموعه : معرفی شهر
بازدید : 2244

آثار تاريخي قهستـان

امروزه، آثار، ابنيه و محوطه هاي تاريخي و به جا مانده از دوران هاي تاريخي گذشته، مشتاقان زيادي را به سوي خود جذب مي كند و بخش قابل توجهي از جهانگردان و توريستهاي داخلي و خارجي با هدف ديدار از اين آثار مسافتهاي زيادي را طي مي كنند. علاوه بر جنبه هاي اقتصادي و درآمدزاي اين عناصر، اهميت تاريخي اين آثار نيز به منظور مطالعه، پژوهش و ارتباط با عادات، رسوم، روابط و در مجموع دنياي گذشتگان بر كسي پوشيده نيست. به همين دليل شناسايي عناصر تاريخي و احيا و تقويت آنها با هدف حفاظت و در عين حال بهره برداري بهينه به منظور برنامه ريزي توريسم حايز اهميت است.

در اينجا به چند اثر تاريخي شهر قهستان كه قدمت تاريخي بسيار بالايي دارد اشاره گرديده است.

نام اثر: قلعة  درخش     قدمت : قبل از صفويه

اين قلعه با نقشة چهار ضلعي ساخته شده و ورودي اصلي در ضلع جنوبي آن واقع شده است. اين بنا داراي شش برج مدور است كه در اضلاع جنوبي ، غربي و شمالي قرار دارند. ورودي در ضلع جنوبي است و پس از آن فضاي هشتي قرار گرفته كه داراي پوشش گنبدي از نوع عرقچين است. از ديگر فضاهاي موجود در اين ضلع بايد به راهرو ارتباطي ، اتاقهاي متعدد و مطبخ و هيزم دان اشاره نمود. قلعة درخش داراي دو حياط مرتبط با يكديگر است . فضاي هشتي توسط يك راهرو به حياط اول منتهي مي شود كه فضاهاي اصلي قلعه در اطراف اين حياط شكل گرفته اند . از جمله دو اتاق سه دري كه در اضلاع شرقي و غربي حياط قرار گرفته اند. از تزئينات موجود در اين اتاقها بايد به شومينه و طاق نماها اشاره كرد. در اطراف حياط اول طاق نماهايي با قوس جناغي و هلالي ديده مي شود . براي پوشش فضاهاي اين قلعه از گنبد عرچين ، تخت وكليل استفاده شده است. اين بنا هم جنبة دفاعي و هم مسكوني داشته و محل زندگي حاكمان اين منطقه بوده است. در حياط دو م اتاقي در گوشة شمال غربي آن وجود داشته كه به فضاي برج منتهي مي شده است.

نام اثر: مسجد جامع  درخش      قدمت : صفويه

به استناد كتيبة موجود بنيان اولية اين مسجد به سال 981 ه.ق مربوط مي شود و باني آن عميدالملك محمد درخشي بوده است. بطور كلي فضاهاي احداث شده در اين مسجد شامل ايوان اصلي ، شبستان و يك اتاق وسيع در جنب شبستان است. محراب از اجزاء اصلي موجود در شبستان است ، نقشة اين مسجد با توجه به رفع نيازهاي وقت طراحي شده و از الگوي خاصي تبعيت نمي كند. مهمترين عناصر تزئيني به كار رفته در اين اثر تاريخي عبارتند از: سقف محراب و تزئينات گچي چليپايي در قسمت فوقاني آن ، طاقنماهاي بخش بالاي محراب با طاقچه هاي كوتاه و تزئينات مقرنس و كاربندي در گوشه ها، طاقنماهاي موجود در ديگر بخش هاي شبستان. همچنين تقارن موجود در اجزاء و عناصر معماري به كار رفته در شبستان بر زيبايي اين اثر افزوده است. اتاق وسيع موجود در شرق شبستان با استفاده از يك ستون قطور و به روش تاق و تويزه پوشيده شده و در اين فضا طاقچه هاي كوچك و بزرگ در بدنة ديوار ديده مي شود. در ساخت اين مسجد از مصالحي چون سنگ ، آجر ، خشت خام وگچ استفاده شده است.

از ديگر آثار تاريخي اين شهر مي توان به مقبره آيت الله شريعتمدار، مقبره آيت الله آقا مسيح مجتهد درخشي، عمارت شريف و برج آتشكده اشاره نمود.

همچنين درخت 400ساله چنار واقع در روستاي سرخنگ از توابع شهر قهستان، آستان مقدس5تن شهداي گمنام و باغستان اين شهر به طول 12 كيلومتر كه از سرسبزترين مناطق به حساب مي آيد جزو ديدني هاي منطقه زيباي قهستان مي باشد.

 

 

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی : 137

سامانه پیامک شهرداري : 500020408390

تلفن شهرداری :3-05632143201 فکس : 05632143799

آدرس : قهستان-بلوار امام خميني(ره)-امام خميني14-پلاك1

بازدید امروز27
بازدید دیروز109
بازدید هفته569
بازدید ماه2119
کل بازدید86147